Co to jest krótkowzroczność?

schodołaz używany

Krótkowzroczność zalicza się do nieprawidłowej refrakcji oka. W prawidłowym oku postrzegany obraz ogniskowany jest na siatkówce. W przypadku krótkowzroczności, obraz powstaje przed siatkówką.

Wyróżnia się dwa rodzaje krótkowzroczności: osiową oraz krzywiznową. W tej pierwszej dochodzi do wydłużenia gałki ocznej. Krótkowzroczność krzywiznowa powstaje na skutek niewłaściwej krzywizny oka.

Podstawowym objawem dolegliwości jest pogorszenie ostrości widzenia. Dotyczy to przede wszystkim tych przedmiotów i obiektów, które znajdują się w dali. Obraz jest wówczas znacznie zamazany.

Problemy takie nie występują, gdy krótkowidz ma przed sobą blisko znajdujące się obiekty lub przedmioty. Skala krótkowzroczności określana jest w dioptriach. W zależności od ich wartości, występuje niska, średnia bądź wysoka krótkowzroczność.

Do najczęstszych sposobów leczenia schorzenia zalicza się korekcja okularowa. Wówczas stosowane są soczewki, które działają rozpraszająco. W ten sposób obraz powstaje tak, jak w zdrowym oku, czyli na siatkówce. Coraz popularniejsze są także chirurgiczne metody. Do nich zalicza się m.in. laser, który modeluje krzywiznę rogówki.