historia.organizacje.net.pl protetyka http://www.stomatologiasorriso.pl/endodoncja_leczenie_kanalowe.html

Krótkowzroczność zalicza się do nieprawidłowej refrakcji oka. W prawidłowym oku postrzegany obraz ogniskowany jest na siatkówce. W przypadku krótkowzroczności, obraz powstaje przed siatkówką.

Wyróżnia się dwa rodzaje krótkowzroczności: osiową oraz krzywiznową. W tej pierwszej dochodzi do wydłużenia gałki ocznej. Krótkowzroczność krzywiznowa powstaje na skutek niewłaściwej krzywizny oka.


Czytaj dalej

Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oka. Może pojawić się w każdym wieku. Powoduje znaczące pogorszenie się wzroku, a nawet ślepotę. Choroba atakuje soczewkę, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za ostrość widzenia. W wyniku jej zmętnienia, do oka dociera mniejsza wiązka światła. Podstawowym objawem zaćmy jest pojawienie się mgły przed oczami. W miarę rozwoju choroby, objawy nasilają się.


Czytaj dalej

Zwyrodnienie plamki żółtej dotyczy centralnej części siatkówki oka. Choroba powoduje stopniowe pogorszenie wzroku, które może skutkować nawet całkowitą jego utratą. Występują dwa rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Pierwsza to postać sucha, w której choroba rozwija się stosunkowo wolno. Powodem jej wystąpienia jest niszczenie fotoreceptorów plamki żółtej. Chorzy mogą się uskarżać na gorsze widzenie, np. przy mniej intensywnym świetle bądź podczas czytania.


Czytaj dalej

Jaska jest chorobą, w trakcie której dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Degradacja następuje w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. W rozwoju jaskry duże znaczenie ma ciecz wodnista. Jeżeli gromadzi się w oku, powoduje podwyższenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Zanik nerwu wzrokowego następuje również w wyniku niedrożnych naczyń krwionośnych. Na skutej tego, do gałki ocznej nie jest dostarczana odpowiednia ilość krwi.


Czytaj dalej