Choroba Meniere’a

selfcleankiosk.com Producent witamin Formeds

Choroba Meniere’a dotyczy ucha wewnętrznego. Spowodowana jest przez nadmierną ilość endolimfy, która gromadzi się w uchu wewnętrznym. Konsekwencją tego jest zaburzenie słuchu oraz równowagi. Zazwyczaj choroba ta występuje w jednym uchu. Zagrożenie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Choroba objawia się na kilka sposobów. Często występują napadowe bóle głowy, zaburzenia równowagi. Zazwyczaj współistnieją również nudności oraz wymioty. Podczas choroby pojawiają się szumy w uszach, przez co chory ma trudności ze słyszeniem. Mogą się one nasilać wraz z rozwojem choroby. Część dolegliwości utrzymuje się przez kilka dni. Dotyczy to przede wszystkim zaburzeń równowagi. Większość chorych odczuwa również nadmierną senność.

Diagnostyka tej choroby poprzedzona jest szczegółowym wywiadem. Laryngolog wypytuje się m.in. o częstotliwość bólów głowy, szumy w uszach czy o różne zaburzenia słuchu. Wykonywane są różne badania, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Leczenie jest przede wszystkim objawowe. Zażywane są leki, które łagodzą ból. Lekarze zalecają ponadto odpowiednią modyfikacje nawyków żywieniowych, w tym ograniczenie spożywania kofeiny czy alkoholu oraz zaprzestanie palenia papierosów.