Krótkowzroczność zalicza się do nieprawidłowej refrakcji oka. W prawidłowym oku postrzegany obraz ogniskowany jest na siatkówce. W przypadku krótkowzroczności, obraz powstaje przed siatkówką.

Wyróżnia się dwa rodzaje krótkowzroczności: osiową oraz krzywiznową. W tej pierwszej dochodzi do wydłużenia gałki ocznej. Krótkowzroczność krzywiznowa powstaje na skutek niewłaściwej krzywizny oka.


Czytaj dalej

Choroba Meniere’a dotyczy ucha wewnętrznego. Spowodowana jest przez nadmierną ilość endolimfy, która gromadzi się w uchu wewnętrznym. Konsekwencją tego jest zaburzenie słuchu oraz równowagi. Zazwyczaj choroba ta występuje w jednym uchu. Zagrożenie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Choroba objawia się na kilka sposobów. Często występują napadowe bóle głowy, zaburzenia równowagi.


Czytaj dalej

Przyczyny powstania aft nie są dostatecznie poznane. Przyjmuje się, że pojawiają się u osób zestresowanych i długotrwale zmęczonych. Sugeruje się, ze afty może spowodować niewłaściwa dieta.

Afty występują początkowo w postaci małych, czerwonawych grudek. Po kilku dniach pojawia się biały lub żółty nalot, który umiejscowiony jest na środku zmiany. Z czasem mogą powiększyć swoją średnicę, stając się jednocześnie bardzo bolesne i wrażliwe na spożywane pokarmy i napoje.


Czytaj dalej

Otoskleroza jest chorobą, w wyniku której dochodzi do nieprawidłowości w strukturze kości, która stanowi podstawę strzemiączka. Powstaje wówczas zaburzenie słuchu. Choroba rozwija się najczęściej u młodych kobiet. Bardzo trudno zdiagnozować otosklerozę, głównie ze względu na niespecyficzne objawy. Rozpoznanie choroby odbywa się przede wszystkim na podstawie szczegółowego wywiadu z chorym.


Czytaj dalej

Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oka. Może pojawić się w każdym wieku. Powoduje znaczące pogorszenie się wzroku, a nawet ślepotę. Choroba atakuje soczewkę, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za ostrość widzenia. W wyniku jej zmętnienia, do oka dociera mniejsza wiązka światła. Podstawowym objawem zaćmy jest pojawienie się mgły przed oczami. W miarę rozwoju choroby, objawy nasilają się.


Czytaj dalej
w woj mazowieckim ośrodek oczyszczający wczasy odchudzające mazowieckie w mazowieckim odchudzanie thea

Polipy nosa pojawiają się najczęściej u osób dorosłych. Praktycznie nie występują u dzieci. Niekiedy wykrywa się ich większe ilości i wówczas taki stan nazywa się polipowatością. Przyczyna ich powstania nie jest w pełni poznana. Przyjmuje się, że niektóre czynniki mogą wpływać na ich rozwój. Są to m.in. predyspozycje genetyczne. Większe ryzyko pojawienia się polipów występuje u tych osób, w których rodzinie zanotowano podobne przypadki.


Czytaj dalej