Zwyrodnienie plamki żółtej

schodołaz używany http://suplementydiety.net/diety/

Zwyrodnienie plamki żółtej dotyczy centralnej części siatkówki oka. Choroba powoduje stopniowe pogorszenie wzroku, które może skutkować nawet całkowitą jego utratą. Występują dwa rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Pierwsza to postać sucha, w której choroba rozwija się stosunkowo wolno. Powodem jej wystąpienia jest niszczenie fotoreceptorów plamki żółtej. Chorzy mogą się uskarżać na gorsze widzenie, np. przy mniej intensywnym świetle bądź podczas czytania.

Druga postać choroby jest bardziej niebezpieczna. Przebiega bowiem znacznie szybciej. Komórki barwnikowe oraz fotoreceptory obumierają, przez co w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama, tzw. mroczek.

AMD sprawia, że proste linie postrzegane są, jako faliste. Występują także trudności z czytaniem. Zaobserwowano, że choroba najczęściej dotyczy kobiet, które ukończyły 50 lat. Zazwyczaj występuje w przypadku rasy białej. Sugeruje się również, że przyczyną rozwoju AMD jest dieta uboga w antyoksydanty, głównie witaminy.

Do diagnostyki tej choroby służy test Amslera. Polega on na wpatrywaniu się w centralny punkt kwadratu, który podzielony jest przecinającymi się poziomymi i pionowymi liniami. W przypadku osób z AMD pojawiają się zniekształcenia linii oraz mroczki. Wówczas wskazane są także inne badania okulistyczne.

Leczenie choroby polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniej diety z wysoką zawartością witamin. W zależności od postaci AMD, stosowane są również konkretne leki. Wskazane są także zioła, głównie miłorząb japoński.